izb.jpg

Marsz w obronie TV TRWAM

Akcja Katolicka w Polsce

Marsz w obronie TV TRWAMW dniu 4.06.2012 w Koninie odbył się marsz w obronie TV TRWAM. „ WOLNOŚĆ I PRAWDA”  to hasło przewodnie marszu, na który przybyło około 1300 Koninian i mieszkańców okolic (Kazimierza Biskupiego, Turku, Piotrkowa Kujawskiego). Organizatorami marszu była Akcja Katolicka, Konfraternia im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Klub Gazety Polskiej, Koła Radia Maryja, Forum Młodych PiS, PiS. Pomocy udzielili konińscy duszpasterze (ks. wikariusz biskupi Wojciech Kochański i ks. prałat Józef Wysocki).

Marsz poprzedziła Msza św. koncelebrowana przez 29 księży, którzy na tej uroczystej liturgii modlili  miejsca TV Trwam na multipleksie 1, o wolność i prawdę w naszej Ojczyźnie oraz o  Łaski Boże dla kapłanów obchodzących jubileusz święceń kapłańskich. Ks. prałat W. Kochański powitał wszystkich zebranych na Eucharystii odczytując list ks. biskupa Ordynariusz Wiesława Meringa. Po Mszy św. uczestniczy marszu , przy tablicy ku czci ofiar katastrofy Smoleńskiej, odśpiewali hymn i złożyli kwiaty. Przemaszerowano śpiewając pieśni patriotyczne i religijne oraz wznosząc hasła , np. „Nie damy Wam Telewizji Trwam” czy też „Lepiej być moherem niż Tuska frajerem” .

Przy budynku Urzędu Wojewódzkiego kol. Mariola Rakiewicz przeczytała apel,  który zostanie przesłany do Rządu i KRR i TV.  Apel  (do Prezydenta RP) odczytał również– Błażej Spychalski, radny Sejmiku Wielkopolskiego. Wystąpili również posłowie: Zbigniew Dolata i Witold Czarnecki oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Konina – Zenon Chojnacki i przewodniczący Klubu Gazety Polskiej - Mariusz Chojnicki. Wystąpieniom towarzyszyły pieśni patriotyczne śpiewane  przez kol. Katarzynę Jaworską i „Kapelę znad Baryczy”. Marsz zakończył się błogosławieństwem udzielonym przez ks. prałata Wojciecha Kochańskiego. Uczestnicy marszu rozchodzili się do domów przy akompaniamencie patriotycznych melodii kapeli.

list ks. biskupa Ordynariusz Wiesława Meringa