osiec1.jpg

Jubileuszowe uroczystości we Włocławku

21 października we Włocławku odbyły się uroczyste obchody Srebrnego Jubileuszu Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników. Mszę Świętą w bazylice katedralnej, pod przewodnictwem Ks. Biskupa Wiesława Alojzego Meringa poprzedził koncert Orkiestry Symfonicznej z Poznania.

W tym uroczystym wydarzeniu uczestniczyła wspólnota Akcji Katolickiej, której Asystentem jest ks. Łukasz Grabiasz, dyrektor Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników. Ten radosny dzień był także zwieńczeniem obchodów 20-lecia działalności Akcji Katolickiej, reaktywowanej  w diecezji w 1996 roku.

W uroczystej gali, w auli Wyższego Seminarium Duchownego, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele przedsiębiorstw współpracujących z Wydawnictwem. Swoją obecność, jako organizator cyklicznych konferencji pod hasłem „Dyskusje o państwie, prawie i moralności”, zaakcentowała także Akcja Katolicka.

W słowie wprowadzenia, Mariola Rakiewicz, prezes Akcji Katolickiej w diecezji przypomniała, że na pierwszej konferencji, z udziałem Pana Prof. Bogdana Chazana i Pana Marszałka Marka Jurka, rozważano zagadnienia dotyczące gwarancji wolności sumienia, wskazując na wielką potrzebę aktywnej obecności ludzi sumienia we wszystkich obszarach życia publicznego. Natomiast zeszłoroczne spotkanie, z udziałem Pana Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego poświęcone było mediom, z zaznaczeniem podstawowej roli środków społecznego przekazu w poszukiwaniu  i przekazywaniu prawdy. Zapowiadając doroczną konferencję, zwróciła się do uczestników: „Szanowni Państwo, przeżywamy w naszej Ojczyźnie szczególny czas. Jesteśmy świadkami konsekwentnego przywracania państwa społeczeństwu, Polakom. Niemożliwe stało możliwe, a nawet skuteczne. Koniunkturalizm zastąpiono służbą publiczną, oszustwo – uczciwością, bylejakość – kompetencją i efektywnością, niechęć do społeczeństwa – solidarnością, krzywdę – sprawiedliwością. Zaproszenie na doroczne spotkanie  skierowaliśmy do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, polityka, „który pożytków swoich zapomniawszy, Ojczyźnie służy uczciwie.” Buduje Polskę zasobniejszą, bardziej solidarną i sprawiedliwą. Polityka, który udowodnił, że sukces gospodarczy wtedy przynosi korzyści społeczeństwu, gdy państwo i ekonomia działają w służbie człowieka, a moralność i ekonomia pozostają w ścisłej zależności”.

W zastępstwie i w imieniu zaproszonego gościa, któremu wcześniejsze zobowiązania uniemożliwiły przybycie do Włocławka, wystąpił Pan Adam Hamryszczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, który skupił się na problematyce patriotyzmu gospodarczego w aspekcie promowania polskich produktów i usług.