Jubileusz 100-lecia Konsekracji Kościoła w Dobrej
Jubileusz 100-lecia Konsekracji Kościoła w Dobrej, 130-lecie Straży Grobu Pańskiego „Turków” i 50-lecie budynku szkolnego.
W dniach od 7 do 8 września Dobra przeżywała jubileusz 100 lat konsekracji Kościoła pw. Narodzenia NMP, 130 lat Straży Grobu Pańskiego „Turków” i 50 lat budynku szkolnego.
Dnia 7 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrej odbyły się uroczystości 50-lecia budynku szkolnego oraz oddanie nowej Hali Sportowej.
W Niedzielę 08 września 2013 roku wspólnota parafialna w Dobrej przeżywała historyczną uroczystość. W trakcie której dziękowaliśmy Bogu za 100 lat Dobrskiego kościoła, 130 lat Straży Grobu Pańskiego „Turków” i 50 lat budynku szkolnego. Podczas uroczystości jubileuszowych Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering odwiedził szkołę w której poświęcił nowododaną Halę Sportową, a następnie uczestniczył w przekazaniu sztandaru i nadaniu imienia gimnazjum, któremu patronuje Henryk Sienkiewicz.
W południe Jego Ekscelencja przewodniczył uroczystej jubileuszowo-odpustowej sumie. Wzięli w niej udział księża pochodzący z naszej parafii, księża, którzy w niej pracowali, jak również zaproszeni goście. Ksiądz Biskup podkreślił, że dzisiejszy dzień to urodziny naszej Matki.
Ksiądz Prałat Zygmunt Chromiński, proboszcz Parafii Dobra, powitał przybyłych gości, dziękując im za przybycie w tym ważnym dniu. Następnie przybliżył wszystkim zebranym historię dobrskiego kościoła. Jego Ekscelencja Ks. Bp Wiesław Mering w czasie Eucharystii wygłosił do zebranych homilię, w której wezwał wiernych do walki o Kościół i tożsamość chrześcijańską oraz obronę wartości.
Uwieńczeniem uroczystości stało się poświęcenie sztandaru szkolnego, ławek, plecaków i przyborów szkolnych dzieci z klas I, granitowego chodnika wokół kościoła, tablic pamiątkowych upamiętniające budowniczego Kościoła ks. Kan. Ludwika Sperczyńskiego, tablicy pamiątkowej dedykowanej ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 10.IV.2010 r., w której zginęli Prezydent Rzeczypospolitej wraz z małżonką i przedstawicielami narodu polskiego, udający się na obchody 70 rocznicy mordu Polaków pod Katyniem. Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność, za tę inicjatywę, która jest wołaniem o ustalenie całej prawdy o tamtym tragicznym wydarzeniu.
Ks. Kan. Ludwik Sperczyński rozpoczął w 1905 roku budowę obecnego kościoła. Pomimo wielu przeszkód nowa świątynia w stylu neorenesansowym, poświęcona została w dniu 18 kwietnia 1913 roku przez ks. biskupa Stanisława Zdzitowieckiego.
W czasie II Wojny Światowej Kościół został zamknięty i zamieniony na miejsce internowania Żydów z całej okolicy. Po wywiezieniu ich do obozu zagłady w Chełmnie n/Nerem. Kościół zamieniono na magazyn broni, amunicji i materiałów wybuchowych. W roku 1945 kiedy zbliżały się do Dobrej wojska radzieckie jeden z żołnierzy gestapo wrzucił do kościoła pęczek słomy i podpalił. Kościół został zniszczony, wszystko wewnątrz się spaliło, zostały tylko ściany bez okien stropu i dachu. Przez wiele lat trwały remonty i prace renowacyjne przy zniszczonej świątyni.
Szczególnie w ostatnim czasie przed jubileuszem dokonano wielu prac wewnątrz, na zewnątrz i wokół kościoła przywracających dawny jego splendor.
Całość uroczystości zakończyła procesja eucharystyczna z asystą parafialną, służbą liturgiczną, dziewczynkami sypiącymi kwiatki, pocztami sztandarowymi druhów strażaków z ternu parafii i orkiestry dętej Dobra-Żeronice, która ubogaciła parafialną uroczystość.
Ks. Szymon Lewandowski