swwojciechakonin.jpg

Sieradz-20.11.2012

Akcja Katolicka w Polsce

750 – lecie Synodu Biskupiego w Sieradzu

W listopadzie bieżącego roku minęła 750 rocznica Lokalnego Synodu Biskupiego, jaki odbył się w Sieradzu.

Dla uczczenia tej rocznicy staraniem proboszcza parafii Wszystkich Świętych Mariana Bronikowskiego, została odprawiona uroczysta msza święta, której przewodniczył biskup włocławski, ksiądz Alojzy Mering.

W liturgii mszy świętej wzięła udział kapituła sieradzka.

W wygłoszonej homilii pasterz wrocławski zwrócił szczególną uwagę na niedorzeczne spekulacje głoszone przez różne ośrodki przekazu, dotyczące końca świata.

Kapłan wyjaśnił, że zgodnie z tym, co głosi Ewangelia, tylko Bóg Ojciec zna datę ponownego przyjścia Chrystusa.

Podczas mszy świętej dary ołtarza składali przedstawiciele rożnych stanów. Jako ostatni uczynili to członkowie Akcji Katolickiej, niosąc w darze chleb i wino.

Msza święta transmitowana była przez telewizję „Polonia”. Dzięki temu Polacy w całym kraju i za granica mogli podziwiać pięknie odnowioną sieradzką kolegiatę.

Po mszy świętej, z udziałem orkiestry i licznie zgromadzonych wiernych, także członków Akcji Katolickiej, biskup Mering poświecił odrestaurowany plac wokół kościoła.

Następnie z udziałem księdza biskupa, parlamentarzystów, władz miasta i powiatu została otwarta wystawa malarska – akwarelisty – pana Ludwiczaka zatytułowana:

„Jedno serce, dwie ojczyzny”

Jan Hołubowicz